در حال بارگیری ...

مشتریان

خانه خدمات جزئیات خدمات

مشتریان

250

اگر حتی یک بار سابقه به پرواز درآوردن و هدایت هر نوع پهپاد را داشته باشید تایید می کنید که این تجربه ای واقعاً لذت بخش است، با این حال اما، کارکردهای این پرنده های کوچک بدون سرنشین صرفا به حوزه سرگرمی محدود نمی شود و پهپادها این روزها در حال باز کردن جای خود در عرصه های مختلف زندگی بشر هستند.

البته شاید سرگرمی نخستین کاربردی باشد که ما برای این گجت ها متصور هستیم، اما به لطف ارزانی نسبی، مصرف پایین انرژی، انعطاف پذیری بالا، سرعت و سادگی تکنولوژی های به کار رفته در آنها و در دسترس بودن، شاهد آن هستیم که هر روز کاربری تازه ای برای این اسباب بازی های دیروز پیدا می شود. در این مقاله قصد داریم مروری داشته باشیم بر ۱۳ مورد از مهمترین کاربردهای پهپادها.

۱. مسابقات سرعت

یک قانون نانوشته می گوید که اگر ابزاری برای بازی یا سرگرمی به کار بیاید، قطعاً می تواند در مسابقه و رقابت نیز مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از پهپادها به عنوان بهانه ای جدید برای رقابت و مسابقه دادن، یکی از هیجان انگیزترین کاربردهایی است که می توان برای این ربات های پرنده برشمرد.

این روزها پیست های مسابقه متعددی برای پهپادها در کشورهای مختلف دنیا بنا شده که علاقه مندان می توانند در آن سرعت و قدرت مانور پذیری پهپادها و البته مهارت خود در هدایت آنها را به رخ یکدیگر بکشانند.

بدون شک جذاب ترین مسابقه کوادکوپترها آن نوعی است که هدایتگر می بایست پرنده خود را از دید اول شخص و از طریق دوربین نصب شده روی آن و یک هدست هدایت کند. بدین ترتیب فرد به مانند خلبانی می ماند که خود مشغول پرواز خواهد بود. بدون شک هم شرکت در چنین مسابقه هایی و هم تماشای آنها از این زاویه بی نهایت لذت بخش و چالش برانگیز خواهد بود.

۲. تحویل کالا (شهری)

پس از سرگرمی و تصویر برداری، استفاده از پهپادها به عنوان ابزاری برای انتقال و تحویل انواع کالاها مهمترین کاربردی است که برای این ربات های کوچک در نظر گرفته می شود.

به لطف وزن کم، سرعت بالا، قدرت مانور عالی و مصرف انرژی پایین، این پرنده های هدایت شونده به گزینه ای ایدآل برای تحویل بسته ها و مرسولات بدل شده اند. پهپادها در ترافیک گرفتار نمی شوند و نیازی به دنبال کردن مسیرهای پر پیچ و خم خیابان ها و کوچه ها ندارند.

این ربات ها سریع تر از هر دوچرخه، موتور سیکلت و خودرویی می توانند تحویل کالا در یک شهر را به انجام برسانند. بنابراین به هیچ وجه عجیب نیست که استارتاپ ها و کمپانی های بزرگ متعددی در سرتاسر دنیا به دنبال استفاده از این پستچی های کوچک و سبک در شبکه های توزیع هستند.

لازم به ذکر است که اولین شبکه تجاری سازی شده تحویل کالا توسط پهپاد در دنیادر پایتخت کشور ایسلند کار خود را آغاز کرده و در حال حاضر سفارشات غذای مشتریان را در کمتر از ۴ دقیقه به آنها تحویل می دهد.

۳. تحویل کالا (شرایط خاص)

گفتیم که پهپادها می توانند جایگزینی بسیار مناسب، سریع و به صرفه برای پیک های موتوری و ماشینی در شهرها باشند. اما این ربات های پرنده در یک نوع تحویل کالای دیگر نیز بسیار مفید واقع شده اند. آن هم رساندن بسته ها به مکان هایی است که دسترسی به آنها از طریق زمینی غیر ممکن یا بسیار دشوار خواهد بود.

رساندن مرتب تجهیزات پزشکی، داروها یا مواد غذایی ضروری به مناطق کوهستانی صعب العبور یا روستاهای دور افتاده در نواحی کمتر توسعه یافته ای چون آفریقا، بهترین مثال برای چنین کاربردهایی به شمار می روند.

Zipline یکی از کمپانی هایی است که چنین برنامه ای را در دست انجام دارد. این شرکت با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دلاری و با استفاده از پهپادهای بال ثابت (که از روی یک منجنیق به هوا پرتاب می شوند)، دارو، تجهیزات پزشکی، خون، واکسن و پادزهرهای مختلف را به روستاهای دور افتاده در کشور روآندا می رساند.

۴. اشتراک گذاری اینترنت

این کاربرد از جهاتی با مورد قبلی مشابهت دارد. هدف از این کار رساندن امکانات به نقاطی است که دسترسی به آنها از روش های معمول گران قیمت و یا ناشدنی خواهد بود. «برنامه آکیلا» فیسبوک مهترین مثال در این زمینه به شمار می رود.

هدف این است که پهپادهایی پهن پیکر اما سبک با استفاده از انرژی خورشیدی بتوانند به طور دائمی روی مناطق فاقد پوشش در پرواز باشند و با اتصال به ماهواره ها دسترسی به اینترنت را برای مناطق مورد اشاره فراهم آورند.

در حال حاضر نمونه اولیه پهپادهای فیسبوک می توانند به مدت ۹۰ روز در پرواز باشند، اما برای نیل به هدف نهایی می بایست این پرنده ها بتوانند به طور دائمی به گردش در بالای سر ما ادامه دهند.

۵. حفظ امنیت

گرچه پهپادها گاه به دلیل پرواز بر فراز مناطق ممنوعه خود به تهدیدی امنیتی تبدیل می شوند، اما باید پذیرفت که این پرنده های هدایت شونده می توانند به عنوان یک چشم ناظر از آسمان، کمک بزرگی به حفظ امنیت ناحیه ای خاص کنند.

یک پهپاد گشت زن را با یک نگهبان انسانی که می بایست محوطه یک مجتمع صنعتی یا یک منطقه حساس سیاسی یا نظامی را تحت نظر داشته باشد مقایسه کنید. پهپاد با هزینه ای بسیار کمتر، دقت بالاتر و تقریباً بدون خستگی -و از همه مهمتر با سرعتی بسیار بالاتر- می تواند در تمام محوطه گشت زنی نماید.

ضمن این که کافیست تا برخی سنسورهای تشخیصی و یک هوش مصنوعی را به دوربین این ربات متصل سازید تا یک سامانه تمام عیار و هوشمند نظارت، کنترل و هشدار داشته باشید. کمپانی Airobotics یکی از مشهورترین نام ها در این بازار است.

۶. نمایش نورافشانی

به طور حتم یکی از خلاقانه ترین کاربردهایی که برای پهپادها تعریف شده، استفاده گروهی از آنها در نمایش های نورافشانی هوایی است.

بهترین نمونه های این دست نمایش را می توانید در دیزنی لند تماشا کنید. در میان دو نیمه بازی Super Bowl امسال نیز یکی از خیره کننده ترین نمایش های نورافشانی پهپادها با استفاده از ۳۰۰ ربات پرنده به اجرا گذاشته شد.

برای اجرای چنین برنامه هایی تعدادی پهپاد توسط یک رایانه که به الگوریتمی هوشمند مجهز شده است هدایت می شوند. در این حالت تمام این پرنده های مکانیکی به صورت اتوماتیک و هماهنگ حرکت می کنند و علاوه بر به نمایش درآوردن بازی رنگ ها و نور، حرکات موزون رباتیک را نیز در دل آسمان به انجام می رسانند.